Lėktuvų turbulencija

Jei bijote skristi lėktuvu dėl kylančio nerimo, yra būdų, kaip susitvarkyti su savimi skrydžio metu. Turbulencija – tai didžiulis lėktuvo siūbavimas ir (arba) sklandymas ore. Jis gali būti lengvas, staiga sukeliantis nedidelius aukščio ar padėties pokyčius ar nedidelius smūgius. Keleiviai jaučia nežymų saugos diržų tempimą. Vidutinio sunkumo turbulencija yra šiek tiek intensyvesnė ir nepritvirtinti objektai gali nukristi, tačiau neprarandama valdymo kontrolė. Didelė turbulencija sukelia staigius didelius aukščio ir (arba) padėties pokyčius, todėl valdymas gali tapti akimirksniu nekontroliuojamas arba gali sugesti. Keleiviai primygtinai priverčiami prisegti saugos diržus. Didelė turbulencija stipriai purto lėktuvą, todėl tampa jį sunku valdyti ir gali būti padaroma konstrukcijos žala.

Turbulencijos priežastys

Turbulencija yra normalus reiškinys, kadangi ji atsiranda dėl atmosferos sąlygų pokyčių. Ji atsiranda, kai lėktuvas skrenda žemai virš kalnų ir labai aukštų pastatų, kurie verčia sūkurius ore. Esant stipriam vėjui, turbulencija suintensyvėja. Turbulenciją taip pat gali sukelti stiprios konvekcinės srovės, atsirandančios esant vasariniams karščiams arba oro slėgio pokyčiams. Labiausiai pojūtis pajuntamas įskridus į perkūnijos debesis, bent 30 km nuo stiprios perkūnijos ir skrendant po perkūnija.

8 patarimai pasirengti turbulencijai

  1. Pilotai gali aptikti tam tikrus turbulencijos tipus ir, atsižvelgiant į jų intensyvumą, gali nuspręsti, ar praskristi pro tam tikrą debesį, ar apskristi aplink jį. Tačiau yra tam tikrų tipų, kurių jie negali iš anksto aptikti, ir kuriuos jūs patirsite savo kailiu. Pateikiami patarimai, kaip pasirengti turbulencijai.
  2. Pasirinkite sėdynę, kurioje turbulencija juntama mažiau. Kai pajuntate turbulencijos sukeliamus smūgius, nesipriešinkite jiems, bet siūbuokite kartu su jais.
  3. Jei nerimaujate dėl skrydžio, nusiraminkite nuolat laikydamiesi įsikibę į saugos diržą. Staigios turbulencijos atveju jūs nebūsite parbloškiami.
  4. Įdėkite visą rankinį bagažą į viršutinį bagažo skyrių, kad nesužeistumėte savęs ar kitų žmonių, kai kyla vidutinio sunkumo ar stipri turbulencija.
  5. Įsitikinkite, kad pritvirtinote saugos diržą pagal nurodytas instrukcijas.
  6. Sutelkite dėmesį į ką nors kitą nei turbulenciją, pvz.: paimkite rašiklį ant nedominuojančios rankos ir pakartotinai parašykite savo vardą į savo užrašinę. Kadangi įprastai nenaudojate tos rankos rašymui, būsite priversti susikaupti.
  7. Masažuokite spaudimo taškus rankoje, kad sumažintumėte stresą bei nerimą. Naudokite nykštį ir pirštais spauskite masažuojant arba sukamaisiais judesiais delne.
  8. Jei esate linkęs hiperventiliuoti, su savimi turėkite geriamąjį šiaudelį ir, pajutę smūgius, kvėpuokite pro jį.
  9. Žinokite faktus. Turbulencija vargu ar kada nors yra sukėlusi lėktuvo sudužimą. Sparnai lengvai nenukrenta. Sugedus vienam varikliui, lėktuvas gali saugiai skristi su kitu. Jei abu varikliai sugenda, kreiserinis lėktuvas gali tęsti skrydį 100 km, kol nusileidžia, tad jis nesudūžta.